pondělí 4. listopadu 2013

Rozhovor s Clean Paper

Co vás přivedlo k takové kreativní práci, jako je točení videí?
Už to bude pár let. Dovedlo nás k tomu hlavně sledování filmařů na Youtube a Vimeu. Zhlédli jsme se v tom, a chtěli jsme začít produkovat vlastní tvorbu. Naplno jsme do toho šli až před rokem, kdy jsme natočili první společné video o přípravě těstovinového salátu (projekt Vimea), které mělo celých 25 sekund.


Na co se ve své tvorbě chcete více soustředit? Na komerční nebo spíše uměleckou tvorbu?
Z počátku jsme chtěli dělat videa jen pro nás, u kterých si užijeme zábavu, a postupně se budeme zdokonalovat v technice natáčení a post-produkce. Postupně jsme však zjistili, že naše videa se lidem líbí, i po technické stránce, a přijali jsme nabídku na vytvoření naší první reklamy pro zlatnici. Takže vlastně obojí, jak komerční tvorba, tak "umělecká". Soustředit se chceme hlavně na kvalitní tvorbu se špetkou humoru.

Můžete ve zkratce popsat, jak probíhá tvorba jednoho krátkého videa?
Bohužel u nás nastávají dvě situace. Za Á, máme geniální myšlenku (nám se to tak aspoň zdá, skoro vždycky), ale její realizace neprobíhá hned. Takže se nám nápady hromadí, hlavně kvůli škole a dalším aktivitám nemáme dostatek času je natočit. Všechny naše nápady si zapisujeme do kouzelného notýsku, a věříme, že většina z nich bude uskutečněna. Jak říkáme, jsou geniální. Když už se čas najde vytvoření videa vypadá následovně: Napíšeme krátký scénář, co a jak se bude dít a vše natočíme. V průběhu natáčení se většinou scénář ještě mění podle situace na místě. Nakonec se znovu sejdeme před PC, video nastřiháme a upravíme do finální podoby. Za Bé, video je pro někoho cizího, to znamená, že se celý proces dvojnásobně až trojnásobně zrychlí.

Jak jste se vlastně dali dohromady?
U vzniku Clean Paperu jsme byli my dva (Dalibor Novotný a Lukáš Janíček). Bylo to v pozdních hodinách v hospodě, kde jsme vymysleli název a zavázali se ke společné tvorbě videí. Později jsme k sobě přibrali třetího člena Marka Hrubeše a našeho pomocníka Libora Fuchse.

Kde berete herce a rekvizity?
Herce zatím sháníme mezi námi a v okruhu našich přátel, zatím nám to stačí. Nebráníme se spolupracovat se studenty uměleckých škol.Co považujete za váš dosavadní největší úspěch?
Za náš největší úspěch považujeme video Borat Style, které jsme přihlásili do internetové soutěže, a které se umístilo na 6. místě v popularitě. Z tolika zúčastněných videí to pro nás bylo malé vítězství a motivace do budoucna. Díky tomuto videu jsme se dostali do podvědomí našeho okolí a získali také první komerční nabídku. A taky, že nás práce na videích pořád baví a máme s Clean Paperem plány do budoucna.

Na co filmujete? Jaké nástroje používáte pro pre- a post-produkci?
K natáčení používáme dvě digitální zrcadlovky Canon 60D a 600D, GoPro Hero 3 Black Edition. Z příslušenství je to Glidecam 2000HD ke stabilizaci obrazu a další podomácku vyrobené nástroje. A toto vše ovládají naše ruce.Jak vypadá vaše ideální studentské bydlení?
Dalibor: Jelikož jsem vytřídal už hodně bytů v Brně a to vždy se spolubydlícím v pokoji, tak preferuji vlastní pokoj. Hlavně proto, že se nemusím na nikoho ohlížet. A ano, mám teď vlastní pokoj.

Děkujeme za rozhovor a za natočení našich propagačních videí a těšíme se na další spolupráci.

Webové stránky Clean Paper: www.cleanpaper.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat